İmplant Tedavisi Sonrası İmplantın Yerini Değiştirmenin Maliyeti Nedir?

İmplant Tedavisi Sonrası İmplantın Yerini Değiştirmenin Maliyeti Nedir?

İmplant Tedavisi Sonrası İmplantın Yerini Değiştirmenin Maliyeti Nedir? - Klinik 45

Ağız bakımı bir birey için oldukça önemlidir. Sağlıklı dişler, rahat ve mutu bir hayatın önemli yapıtaşlarındandır. Özen gösterilmeyen ağız ve diş bakımı zaman içerisinde çürür bu çürüklerde ileride diş kayıplarına yol açar. Hatta ağız bakımı eksik olan bireyler diş etlerinde de sorun yaşamaya başlar ve çok ciddi sağlık problemleri açığa çıkar.

Dişlerde oluşan boşluklar implant tedavisi ile giderilebilir. İmplant tedavileri çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapılı vidalarla gerçekleştirilir. Kemiğe titanyum vidalar yerleştirildikten sonra belirli bir süre geçer ve steril ortamda hazırlanan protez dişler yerleştirilir. Hastalar ise hem diş implantlarının fiyatlarını hem de implantların yerinin değiştirilmesinin maliyetini merak etmektedir.

Neden İmplantların Yerleri Değiştirilir?

Diş kayıpları sonrası bu açığı kapatıp yerine tıpkı doğal dişlere benzer yapıda dişlerin takıldığı tedavi yöntemi implanttır. Yaşanan kayıplar sonrası uygulanan implant tedavisi, zaman içerisinde uygulanan alanda sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu sorunlarda implantın yerinin değiştirilmesini gerektirebilir.

En sık karşılaşılan nedenlerden birisi de implantın kemik dokusuyla entegrasyonunun olumsuz olmasıdır. Bu durum, implantın çevresindeki kemik dokusunun yeterince güçlenmemesi sebebiyle olabilir. Ek olarak implantın bulunduğu bölgede oluşan enfeksiyonlar, implantın olduğu yerde kayma veya çatlama gibi farklı sorunlara yol açabilir.

Yer değiştirme işlemi, implantın çıkarılmasından ve tekrardan yerleştirilmesinden ibarettir. Bu işlem farklı sorunların giderilmesine yardımcı olabilir. Yeri değiştirilen implant yeniden entegrasyonu yakalayınca protez dişler yerleştirilir ve hasta sağlıklı bir gülüşe kavuşabilir.

Tedavi Maliyeti Hakkında

İmplantların yerlerinin değiştirilmesi, implantın konumuna ve değiştirilmesine neden olan soruna göre farklı maliyetlerle gerçekleştirilir. Diş implantın çıkarılması ve yeni bir implantın takılması farklı prosedürler gerektirdiği için maliyet yüksek olabilir. Bunun dışında tedavide kullanılacak malzemenin kalitesi ve tedavi yapılan kliniğin düzeyi, konumu gibi faktörler de maliyeti etkileyebilir.

İlk implant yerleştirilmesi kadar maliyetli bir işlem olmamakla birlikte implant değiştirilmesi, ek prosedürlere bağlı olarak daha maliyetli hale de gelebilir. İmplant yer değişikliğini çoğu sağlık sigortası karşılamamaktadır. Ancak bazı sigorta planları işlemin bir kısmını veya tamamını karşılayabilir.

Tedavinin maliyetini ek olarak etkileyen şeyler ise; implantın boyutu, yerleştirilen bölge ve ek tedavilerdir. İmplant yerleri değiştirilmesi gerektiğinde, uzman hekim maliyet hakkında daha detaylı bilgi verir.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani