İmplant Tedavisi Sonrası Diş İmplantı Çıkabilir Mi?

İmplant Tedavisi Sonrası Diş İmplantı Çıkabilir Mi?

İnsanların yaşam kalitelerini en çok etkileyen etmenlerin başında ağız ve diş sağlığı gelmektedir. İmplant tedavisi de yaşam kalitesini artırmak amacıyla diş eksikliklerini kalıcı ve estetik bir şekilde yerine getirmek için kullanılan etkili bir çözüm olarak geliştirilmiştir. Bu yöntemde titanyum implantların, çene kemiğine kaynamasıyla kaybedilen dişlerin yerine geçmesi sağlanır. 

İmplantlar, doğal dişlere benzer görünüm ve fonksiyon sağlayarak hastaların gülüşlerini yeniden inşa etmesine fayda sağlar. Bunun dışında çene kemiği üzerindeki baskıyı dağıtarak çene yapısının korunmasına da katkı sunar. İmplant yaptıracak hastaların aklında bulunan sorulardan birisi ise ‘‘implant sonrası diş implantı çıkarılabilir mi?’’ olarak bilinmektedir.

Diş implantları, kalıcı bir şekilde ağızda tutulan yapay dişlerdir. Doğru bir şekilde yerleştirildiklerinde uzun yıllar rahatlıkla kullanılmaktadırlar. Ancak, bazı durumlarda implant tedavisi sonrası diş implantının çıkması mümkündür.

Genellikle implant tedavisi sırasında meydana gelen hatalı bir işlem sonucu implantın çıkmasıyla karşı karşıya kalınabilir. İmplantın, kemik dokusu ile birleşmesi tamamlanmadan önce ağızda aşırı kuvvet uygulanması, implantın doğru bir şekilde yerleştirilmemesi veya implantın yeterince güçlü olmaması nedenlerden bazılarıdır.

Tedavi Sonrası İmplantın Çıkarılması Mümkün Müdür?

Modern diş hekimliğinin önemli bir yeniliği olan implant tedavisindeki uygulama, çene kemiğine sıkı bir şekilde entegre olduğu için genellikle çıkarılması zor bir işlemdir. Diş eksikliğinin kalıcı çözümü olarak diş implantları, istisnai durumlar dahilinde çıkarılabilir. Örneğin; implant tedavisi uygulanan bölgenin enfeksiyon kapması, implantın çene kemiğiyle uyumsuzluk göstermesine neden olabilir. Bu durumun oluşumu da ciddi komplikasyonlara ve implantın çıkartılmasına neden olabilir. 

İmplantın çıkarılması genelde cerrahi bir prosedür gerektirmektedir. Diş implantın çıkarılmasından sonra uygun bir tedavi planı oluşturularak tedaviye devam edilir. Ancak genel olarak, kalıcı ve etkili bir diş çözümü yöntemi olan implant tedavisinde tasarlanma ve planlama doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinde implantın çıkarılması oldukça nadir bir durumdur.

İmplantın Çıkarılmasına Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Diş implantları istisnai durumlar olmadıkça çıkarılmayan uzun süreli fayda sağlayan diş tedavisi yöntemleridir.  Diş implantlarının çıkarılmasına neden olan etmenler aşağıda yer almaktadır.

    • İlk neden enfeksiyondur. İmplant çevresinde oluşan enfeksiyonlar, implantın çıkarılmasına yol açar. Bunun ana sebebi de bu enfeksiyonların implantla kemiğin bağlantısını zayıflatmasından kaynaklanır.
    • İkinci neden implantın uyumsuzluğudur. Nadiren implant vücutla uyumsuz olabilir. Yani vücut implantı reddedebilir. Bunun sonucunda enfeksiyon ve diğer komplikasyonlar meydana gelebilir.
    • İmplantın kırılması üçüncü bir nedendir. Genelde sağlam ve dayanıklı olan implantlar, nadiren de olsa kırılabilir. Bu durumda ciddi bir sorun yaratabilir.
    • Travma ve ciddi yaralanmalar önemli bir diğer nedendir. Diş implantları, ağız içindeki travma ve ciddi yaralanmalar neticesinde zarar görebilir. Böyle bir durumda da implantın çıkarılması gerekir.
    • İmplantın yanlış yerleştirilmesi, dişlerin uygun şekilde ısırmasını engelleyebilir ve implantın çıkarılmasını gerektirebilir.

Bu faktörler implantın çıkarılmasına neden olabilecek olası etmenlerdir. Ancak çoğu durumda, iyi bir implant tedavisi ve düzenli bakım sayesinde implantlar hasta için uzun ömürlü bir çözüm oluştururlar.

Benzer Yazılar

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Etiket Bulutu

5 Adımda Diş İmplantı Aşamaları Nelerdir? Aynı anda hem implant hem protez takılabilir Bilgilendirme Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün mü? dental implant Dental Implant Solution Dental implant surgery Dental İmplant Dental İmplant Teknolojileri Dental İmplant ve Diş Çekimi Aynı Anda Yapılabilir Mi? Dental İmplant | Sonsuz Gülüşlerin Anahtarı Diş implant nasıl yapılır Diş implantı | Ağız ve Çene Cerrahı Diş Çekimi ve İmplant Aynı Anda Yapılır mı? Diş çekimi ile aynı seansta implant uygulanabilir mi? Diş İmplantları Diş İmplantlarını Çevreleyen Dokuyu Etkileyen Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Diş İmplantı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer? Genç yaşta implant yaptiranlar implant implant fiyatları 2023 Implant Tedavisi ve Süreçleri manisa implant Manisa İmplant Cerrahları | Aynı Gün İmplant Tedavisi Peri-İmplantitis Tedavisi periimplanter hastalıkların sebepleri ve tedavi ... Peri implantitis Periimplantitis Sağlık Sağlık Teknolojileri Tek Diş Eksikliği ve İmplant Tedavisi Vidasız implant Çekilen Dişin Yerine Ne Zaman İmplant Yapılır? Çene Kemiği Erimesi Implant Nedir İmplant Diş Tedavisi İmplant Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? İmplant tedavisi İmplant Tedavisi Fiyatları İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir? İmplant ve Protezler İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler İmplant yeri ne kadar sürede iyileşir? İmplant Üstü Protez İmplant İzmir