İmplant Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

İmplant Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Bireyleri, en çok rahatsız eden durumlardan biri de diş eksikliği sorunudur. Dişleri eksik olan kişiler yiyecekleri rahatlıkla çiğneyemediği gibi kapanışlarda sıkıntılar yaşar, konuşmada zorlanır ve estetik olarak da kendilerini eksik hissedebilir. Ağızda yaşanan olumsuz koşulları gidermek için de implant tedavisi tercih edilir. Dişlerini çürük, travma, periodontal hastalık ya da herhangi farklı bir sebeple kaybetmiş kişiler için implant tedavisi ağız sağlığına faydalı bir yöntemdir. Ağızda dişlerin eksik olduğu bölgelerde zaman geçtikçe çene kemiği erimesi görülür. Birey dişini kaybettiğinde ya da çektirdiğinde en kısa zamanda implant tedavisi görürse erime durumunun önüne geçilebilir. Komşu dişler için implant tedavisi, geleneksel köprü yöntemine göre daha koruyucudur.

Neden Diş Köprüsü Yerine İmplant Tercih Edilmelidir?

Diş köprüsü, hastada bulunan eksik bir dişin oluşturduğu boşluğu kapatmak için tasarlanan restoratif bir diş tedavisi yöntemidir. Köprü yönteminde, protez dişler komşu dişlere sabitlenir ve yerinde tutulması sağlanır. Ağızdaki dişsiz boşlukların ön veya arka tarafında bulunan dişlerin kesilerek küçülmesini gerektirir. Buradaki dişlerin desteği aracılığıyla boşluğun her iki tarafını da birbirine diş köprüsü bağlar. Ancak implant tedavisinde kullanılan protezlerdeyse destek, diş kökünü taklit eden implantla sağlandığı için, komşu dişlerin kesilmesini gerektiren hiçbir durum söz konusu değildir. Böylece ağızda kalan diğer dişler için diş köprüsündense implant tedavisinin uygulanması daha güvenli bir tedavi seçeneği imkânı sağlamaktadır.

İmplant Yapımının Süresi Ne Kadardır?

Başarı oranı yüksek olan implant tedavisi gün geçtikçe daha da çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Bu yöntemin tercih edilme popülaritesini arttıran en önemli etken ise yapay kökün damağa çabuk uyum sağlaması ve doğal olmasıdır. Diğer bir etken de kullanım açısından implantların çok uzun ömürlü olmasıdır. Bu kadar popüler olan implantın yapımının ne kadar zaman aldığıysa merak edilen konular arasındadır.

Tedaviden önce hastaya anestezi uygulanmakta olup; tedavinin tamamlanma süresiyse hastanın ağzındaki eksik dişlere ve tedavi gerektiren durumlara göre farklılık gösterir. Süreç, diş hekimin muayenesiyle başlar. Muayene bitince implant çivisi hastanın damağına yerleştirilir ve implantın damağa uyum sağlayıp sağlamayacağı gözlemlenir. Sonrasında dişe/dişlere protez takılır. Bütün bu süreç yaklaşık olarak 3 ay sürer. Bu süreci en başarılı şekilde atlatmak için ise uzman bir diş hekiminden faydalanılmalıdır.

Benzer Yazılar

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Etiket Bulutu

5 Adımda Diş İmplantı Aşamaları Nelerdir? Aynı anda hem implant hem protez takılabilir Bilgilendirme Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün mü? dental implant Dental Implant Solution Dental implant surgery Dental İmplant Dental İmplant Teknolojileri Dental İmplant ve Diş Çekimi Aynı Anda Yapılabilir Mi? Dental İmplant | Sonsuz Gülüşlerin Anahtarı Diş implant nasıl yapılır Diş implantı | Ağız ve Çene Cerrahı Diş Çekimi ve İmplant Aynı Anda Yapılır mı? Diş çekimi ile aynı seansta implant uygulanabilir mi? Diş İmplantları Diş İmplantlarını Çevreleyen Dokuyu Etkileyen Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Diş İmplantı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer? Genç yaşta implant yaptiranlar implant implant fiyatları 2023 Implant Tedavisi ve Süreçleri manisa implant Manisa İmplant Cerrahları | Aynı Gün İmplant Tedavisi Peri-İmplantitis Tedavisi periimplanter hastalıkların sebepleri ve tedavi ... Peri implantitis Periimplantitis Sağlık Sağlık Teknolojileri Tek Diş Eksikliği ve İmplant Tedavisi Vidasız implant Çekilen Dişin Yerine Ne Zaman İmplant Yapılır? Çene Kemiği Erimesi Implant Nedir İmplant Diş Tedavisi İmplant Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? İmplant tedavisi İmplant Tedavisi Fiyatları İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir? İmplant ve Protezler İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler İmplant yeri ne kadar sürede iyileşir? İmplant Üstü Protez İmplant İzmir