İmplant Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

İmplant Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

İmplant Hangi Durumlarda Tercih Edilir? - Klinik 45

Bireyleri, en çok rahatsız eden durumlardan biri de diş eksikliği sorunudur. Dişleri eksik olan kişiler yiyecekleri rahatlıkla çiğneyemediği gibi kapanışlarda sıkıntılar yaşar, konuşmada zorlanır ve estetik olarak da kendilerini eksik hissedebilir. Ağızda yaşanan olumsuz koşulları gidermek için de implant tedavisi tercih edilir. Dişlerini çürük, travma, periodontal hastalık ya da herhangi farklı bir sebeple kaybetmiş kişiler için implant tedavisi ağız sağlığına faydalı bir yöntemdir. Ağızda dişlerin eksik olduğu bölgelerde zaman geçtikçe çene kemiği erimesi görülür. Birey dişini kaybettiğinde ya da çektirdiğinde en kısa zamanda implant tedavisi görürse erime durumunun önüne geçilebilir. Komşu dişler için implant tedavisi, geleneksel köprü yöntemine göre daha koruyucudur.

Neden Diş Köprüsü Yerine İmplant Tercih Edilmelidir?

Diş köprüsü, hastada bulunan eksik bir dişin oluşturduğu boşluğu kapatmak için tasarlanan restoratif bir diş tedavisi yöntemidir. Köprü yönteminde, protez dişler komşu dişlere sabitlenir ve yerinde tutulması sağlanır. Ağızdaki dişsiz boşlukların ön veya arka tarafında bulunan dişlerin kesilerek küçülmesini gerektirir. Buradaki dişlerin desteği aracılığıyla boşluğun her iki tarafını da birbirine diş köprüsü bağlar. Ancak implant tedavisinde kullanılan protezlerdeyse destek, diş kökünü taklit eden implantla sağlandığı için, komşu dişlerin kesilmesini gerektiren hiçbir durum söz konusu değildir. Böylece ağızda kalan diğer dişler için diş köprüsündense implant tedavisinin uygulanması daha güvenli bir tedavi seçeneği imkânı sağlamaktadır.

İmplant Yapımının Süresi Ne Kadardır?

Başarı oranı yüksek olan implant tedavisi gün geçtikçe daha da çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Bu yöntemin tercih edilme popülaritesini arttıran en önemli etken ise yapay kökün damağa çabuk uyum sağlaması ve doğal olmasıdır. Diğer bir etken de kullanım açısından implantların çok uzun ömürlü olmasıdır. Bu kadar popüler olan implantın yapımının ne kadar zaman aldığıysa merak edilen konular arasındadır.

Tedaviden önce hastaya anestezi uygulanmakta olup; tedavinin tamamlanma süresiyse hastanın ağzındaki eksik dişlere ve tedavi gerektiren durumlara göre farklılık gösterir. Süreç, diş hekimin muayenesiyle başlar. Muayene bitince implant çivisi hastanın damağına yerleştirilir ve implantın damağa uyum sağlayıp sağlamayacağı gözlemlenir. Sonrasında dişe/dişlere protez takılır. Bütün bu süreç yaklaşık olarak 3 ay sürer. Bu süreci en başarılı şekilde atlatmak için ise uzman bir diş hekiminden faydalanılmalıdır.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani