Diş İmplantının Tercih Edilme Nedenleri

Diş İmplantının Tercih Edilme Nedenleri

İmplant; temelde eksik olan dişin yerine uygulanan, titanyumdan yapılmış ve çene kemiğinin içine yerleştirilen vidalardır Komşu dişlere hiçbir zarar vermeyen implant ile doğal bir görünüme ulaşmak mümkündür. Bu durum da implant tedavisinin sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Diş implantı sıkça tercih edilse de tedaviye başlamadan çene kemiğinin yapısına ve implantın tipine bağlı olarak tedavi yöntemlerinde değişikliğe gidilebilir. İmplantların en büyük faydası, yeni yapılacak dişlere iyi bir destek sunmasıdır. Diş kökü görevi üstlenen implant, hastanın yemek yemesine, rahatça konuşmasına ve gülmesine olanak sağlar.

Neden İmplant Tedavisi?

Diş köklerini taklit eden implantların tercih edilmesi için birçok neden vardır.
Bunlar;
  • Diş köklerinin yerine yapılan implantlar, diş köprülerinden veya takma dişlerden daha doğal görünür.
  • Köprü uygulamalarına göre diş implantları, komşu dişlerin zarar görmemesini sağlar.
  • Diş implantları üzerine yapılan dişler sabittir, takma dişler gibi çıkmaz. Dolayısıyla yıkayıp temizlemeye gerek kalmaz.
  • Çene kemiğine sıkı sıkıya bağlı olan implantlar, yemek yerken ve konuşurken gevşeyip düşmez ayrıca kişiye oldukça konfor sağlar.
  • Doğal kemiği ve yüz şeklini koruyan diş implantları çökmüş yüz görüntüsünden kişiyi korur.
  • Kişiye kalıcı çözümler sunar.
Yukarıda bahsedilen tüm faydalar implantın neden tercih edildiğini açıklamaktadır. Ek olarak implant tedavisi bireylere konfor alanı oluşturduğu gibi estetik bir görünüme sahip olmalarına da destek olur.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sıklıkla tercih edilen implant tedavine başlanabilmesi için ilk olarak hastaya sakinleştirici verilir. Tabi ki işlem öncesi detaylı muayene yapılır ve sonrasında röntgen filmi çekilir. Devamında da çene kemiklerinin ve diğer dişlerin ölçüleri alınır. İmplant tedavilerinde implantın yerleştirilmesi için iki farklı seçenek mevcuttur. Bu seçenekler tek ve iki aşamalı yöntemlerdir. Tek aşamalı yöntemde önce implant yerleştirilir sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı yöntemde ise implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Daha sonra da protez başlıklar takılır. İki durumda da ortak olan işlem geçici köprü yerleştirilmesidir. Yerleştirilen köprünün iyileşmesi alt çenede 3, üst çenede 6 ay kadar sürebilir. İmplantlar sayesinde hasta rahatça gülebilir ve yemek yiyebilir. Başarılı bir implant tedavisi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta diş hekimi seçimidir. Diş hekiminin deneyimi ve hastalarıyla kurduğu ilişkiye tedavinin başarıyla sonuçlanmasını direkt olarak etkiler.

Benzer Yazılar

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Etiket Bulutu

5 Adımda Diş İmplantı Aşamaları Nelerdir? Aynı anda hem implant hem protez takılabilir Bilgilendirme Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün mü? dental implant Dental Implant Solution Dental implant surgery Dental İmplant Dental İmplant Teknolojileri Dental İmplant ve Diş Çekimi Aynı Anda Yapılabilir Mi? Dental İmplant | Sonsuz Gülüşlerin Anahtarı Diş implant nasıl yapılır Diş implantı | Ağız ve Çene Cerrahı Diş Çekimi ve İmplant Aynı Anda Yapılır mı? Diş çekimi ile aynı seansta implant uygulanabilir mi? Diş İmplantları Diş İmplantlarını Çevreleyen Dokuyu Etkileyen Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Diş İmplantı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer? Genç yaşta implant yaptiranlar implant implant fiyatları 2023 Implant Tedavisi ve Süreçleri manisa implant Manisa İmplant Cerrahları | Aynı Gün İmplant Tedavisi Peri-İmplantitis Tedavisi periimplanter hastalıkların sebepleri ve tedavi ... Peri implantitis Periimplantitis Sağlık Sağlık Teknolojileri Tek Diş Eksikliği ve İmplant Tedavisi Vidasız implant Çekilen Dişin Yerine Ne Zaman İmplant Yapılır? Çene Kemiği Erimesi Implant Nedir İmplant Diş Tedavisi İmplant Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? İmplant tedavisi İmplant Tedavisi Fiyatları İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir? İmplant ve Protezler İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler İmplant yeri ne kadar sürede iyileşir? İmplant Üstü Protez İmplant İzmir