İmplant Uygulamasının Avantajları

İmplant Uygulamasının Avantajları

İmplant Uygulamasının Avantajları - Klinik 45

Dental implant; asıl dişin yerine geçen özel bir uygulama olmasıyla diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna en etkin ve sağlıklı çözümü getirmektedir. Ağzınızda bir veya daha fazla dişiniz eksikse implant uygulaması sizin için rahat, sağlam ve güvenilirdir. Eksik dişlerin yerleri doldurulurken diğer sağlıklı dişlerin zarar görmeyecek olması önemli bir artıdır. İmplant tedavisinin bir artısı da kullanım ömrünün uzun olmasıdır. Dişlerinizin kökleri tıpkı bir ağacın kökü gibi çenenize bağlıdır. Bir dişinizi kaybettiğinizde, kökün bulunduğu yerde boşluk oluşmaktadır. İmplant uygulaması ile bu kökler tekrardan yapıldığı gibi dişiniz da eski işlevine kavuşur. Diş kaybının fizyolojik etkileri olduğu gibi psikolojik etkileri de vardır. Diş implantları size gülümsemenizi geri verirken; kendini daha iyi hissetmenize de yardımcı olur.

Diş Hekimi Seçim Kriterleri Nedir?

Her insan hayatının belirli dönemlerinde diş sorunlarıyla karşı karşıya gelmektedir. Diş sorunlarıyla karşılaşmamak için yılda en az iki defa olmak üzere iyi bir diş hekimine muayene olunmalı ve gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Bu noktada tedavi olmak kadar doğru hekim seçimi de aşırı önem arz etmektedir. Diş hekimi seçerken dikkatle cevaplamanız sorular aşağıdadır.

 1. Kişisel ihtiyaçları ne kadar karşılıyor, hasta ile iletişimi nasıl?
 2. Hekimin mesleki tecrübesi ve deneyimi yeterli mi?
 3. Muayenehanenin/Kliniğin durumu ve yapısı nasıl, temiz mi?
 4. Randevu sistemi ve planlaması düzenli mi?

Tedavi olmadan önce doktoru tanımanın en etkili yoluysa araştırmadır. Diş doktorunuzun dijital mecralar üzerindeki yorumlarına bakmak, yukarıdaki sorulardan bazılarının yanıtlanmasında yardımcı olacaktır. Aynı şekilde diş hekiminin hastalarıyla olan iletişiminin nasıl olduğu hakkında da fikir verecektir. Bu sayede diş hekimi hakkında olumlu ya da olumsuz fikir sahibi olunabilir.

Tedavi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi olan implant, doğru şekilde uygulandığında hastaların hayat kalitesini yükseltmektedir. İmplant uygulaması önemli olduğu gibi tedavi sonrasında da uyulması gereken bazı önemli detaylar vardır.

 1. Diş hekiminde muayene olduktan sonra tedavi süreci de dikkat edilmesi gereken konulardandır.
 2. İmplant uygulaması sonrasında yaşanabilecek olası şişlikler önlemek amaç soğuk kompres ile şişliklerin daha kısa sürede inmesine yardımcı olunabilir.
 3. Tedavi sonrası hastanın 2 saat boyunca bir şey yiyip içmemesi önerilir. Aynı zamanda 1 hafta boyunca da çok sıcak ve soğuk gıdalar tüketmekten kaçınılması tavsiye edilir.
 4. Diğer bir önemli husus ise sigara kullanıyorsanız bir süre bırakmanız tedavi sürecinde iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hekiminiz kontrolünde size verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız da tedavinizde hızlı sonuç almanıza katkı sağlayacaktır.
 6. Ağız bakımı ve hijyen de dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. Günlük diş fırçalama rutininize ek olarak hekiminizin tavsiye ettiği ek önerileri uygulamanız sizin yararınızadır.
 7. Son olarak tedavi sonrası kontrollerinize dikkat etmeniz ilerde oluşabilecek yeni sorunlara fırsat vermeyecektir.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani