İmplant Tedavisi Sonrası Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İmplant Tedavisi Sonrası Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İmplant Tedavisi Sonrası Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır? - Klinik 45

Şüphe yok ki diş implantlarının en önemli faydalarından birisi de en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını hiç acı çekmeden yiyebilmektir. Bilindiği üzere implant tedavisi, çoğunlukla titanyum veya titanyum bileşimlerinden oluşturulan vidaların çeneye yerleştirilmesiyle gerçekleşir. Vidalar çeneyle kaynaştıktan sonra üstlerine sürekli kalacak olan dişler yerleştirilir. Peki, implant tedavisi sonrası iyileşme süreci ve bu süreçteki beslenme nasıl olmalı? Dikkat edilmesi gereken şeyler neler? İlk olarak implantlar anestezi altında uygulandığı için anestezinin etkisi geçene kadar kesinlikle yemek yenmemelidir. Ağız bölgesi his kaybı olacağı için hasta yemek yerken dudaklarını ve yanaklarını yanlışlıkla ısırabilir. Olası bir problemle karşılaşmamak adına uyuşukluğun geçmesi beklenmelidir. Sonraki süreçte hasta doğru şekilde beslenip ağız bakımını yapmalıdır.

Diş İmplantlarından Sonraki Süreçte Yenilebilecek Yiyecekler

Ağız sağlığıyla ilgili olan tedavilerde ilk iki gün son derece önemlidir. İmplant tedavisi sonrası çiğneme işlemi gerektirmeyen, aşırı sıcak olmayan besinler tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bu besinlere en güzel örnek Smoothie’dir. Smoothie, besleyici, doyurucu ve enerji vericidir. Çiğnemeye gerek olmadan tüketilen smoothie’ler ameliyat sonrası süreçte hastalar için oldukça ideal bir seçimdir.  Bir diğer tüketebileceğiniz besin ise soğuk çorbalardır. Çorbalar besleyici ve vitaminli olduğu için hastanın toparlanma sürecini kolaylaştırır. Elma püresi, meyve suları, puding, süt ve milkshake gibi soğuk sıvı yiyecekler de tedavi sonrası tercih edilebilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta bu dönemde protein ve diğer önemli besinlerce zengin olan gıdalara alınmasıdır. Yumurtanın farklı şekillerde pişirilip tüketilmesinin yanında yoğurt ve yumuşak peynir gibi kalsiyumlu gıdaların yenmesi dişlerini güçlü kalmasını sağlar. İlk hafta sonrası kıyma, tavuk ve balık gibi gıdalar diyetinize ekleyebileceğiniz ve farklı yönlerden zengin besinlerdir. İlk üç aylık süreçte dental implantın iyileşmesi gerçekleşse bile yumuşak gıda diyetine uyulması gerekir. Bu zaman zarfında diş implantları da çene kemiği ile bütünleşecektir.

İmplant Sonrası Rahatça Beslenmek İçin Ağız Hijyenin Önemi

Tedavi sonrası implant uygulanan alana yerleştirilen tamponlar bir saat süresince sıkı bir şekilde ısırılmalıdır. Aradan geçen bir saat içinde kanama durduysa tampon atılabilir. Kanama devam ediyorsa temiz yeni bir tampon yarım saat daha ısırılır. Kanamanın daha uzun sürmesi durumunda diş hekimine başvurulmalıdır. Tedavi gerçekleştikten sonra 2 saat hiçbir şey tüketmemeye özen gösterilmelidir. İlk 3 gün sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durulması da ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, sigara kullanımına iyileşme süreci tamamlanana kadar ara verilmelidir. Bunun nedeni sigaranın yara bölgesini irrite etmesi ve dolayısıyla iyileşmeyi geciktirip farklı risklere yol açma ihtimalidir. Bu tür riskler hem bir şeyler yemenizi engeller hem de size acı çektirir. Cerrahi işlemler sonucu ödemlerin oluşma ihtimali vardır. Gayet doğal olan bu durumu soğuk buz kompresi uygulaması ile atlatmak, mümkündür. Ağız hijyenini korumak için ameliyat olmayan bölgelerde normal fırçalama işlemi uygulanabilir. Fırçalama da dikişli bölgelere dikkat edilmelidir. Diş doktorunun önerdiği gargara ile günde iki defa fırçalama sonrası gargara yapılması gerekir.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani