İmplantlarla Sağlıklı Bir Ağız Bakımı Rehberi

İmplantlarla Sağlıklı Bir Ağız Bakımı Rehberi

İmplantlarla Sağlıklı Bir Ağız Bakımı Rehberi - Klinik 45

Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerine yerleştirilen yapay köklere implant adı verilir. Bu kökler genellikle titanyumdan yapılarak çene kemiğine entegre edilir. İmplantlar, doğal dişlere benzer şekilde destek sağlamakta olup; üzerlerine protez dişler yerleştirilerek kullanıcısına estetik bir görünüm kazandırır.

Yapay diş kökleri olan implantlar ağız bakımı açısından özen gerektiren bir konudur. Sağlıklı bir ağız bakımı, implantların uzun ömürlü olmasını ve çeşitli komplikasyonların oluşma riskini azaltır. Diş implantları, diğer dişler gibi düzenli olarak fırçalanmalı, diş ipi veya ara yüz temizleyicileriyle aralardaki yiyecek artıklarından arındırılmalıdır.  Ek olarak antibakteriyel ağız gargaralarının kullanımı da önerilmektedir. Periyodik diş hekimi kontrolleri ve profesyonel diş temizliklerine dikkat edilmesi son derece mühimdir. İmplant kullanımında, sigara içmekten kaçınılmalı, sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirilmelidir.

Altı Adımda İmplantlarla Sağlıklı Ağız Bakım Rehberi

Diş implantı, kaybedilmiş dişlerin yerine geçen yapay diş köklerinin yerleştirildiği bir cerrahi işlemdir. Diş implantı yaptırdıysanız, implantlarınızın uzun ömürlü olması ve sağlıklı bir ağız sağlığına sahip olmanız için düzenli ve etkili bir ağız bakım rutini izlemeniz önemlidir.

 1. Ağız Hijyeni: İmplant tedavisi diş fırçalama ve diş ipi kullanma gibi düzenli ağız hijyen rutinlerine ihtiyaç duyar. Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılarak aralardaki yiyecek artıkları temizlenmelidir. Ek olarak ağız gargarası kullanmak da bakterileri azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 2. Fırça Kullanımı: İmplantları temizliği yapılırken diş etlerine zarar vermemek için yumuşak başlıklı bir diş fırçası kullanılmalıdır. Aşırı sert kıllı bir fırça kullanmak, implant çevresindeki dokulara zarar verebilir ve enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Ek olarak diş implantları için tasarlanan özel implant fırçaları kullanılabilir. Bu sayede implantların etrafındaki bölgeler kolaylıkla temizlenebilir.
 3. Antibakteriyel Diş Macunu: Dişlerin temizliği için doğru macun seçimi yapılmalıdır. Alınacak macunun antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan emin olmak bu noktada önemlidir. Çünkü antibakteriyel macun bakteri oluşumunu azaltabilir ve enfeksiyon riskini düşürebilir.
 4. Periyodik Diş Hekimi Kontrolü: İmplantların sağlığını ve uyumunu kontrol etmek için periyodik olarak diş hekimine kontrole gidilmelidir. Diş hekimi, implantların durumunu değerlendirir, tartar ve plak birikimi varsa temizler ve gerekli olan durumlarda ek tedavilere başvurabilir.
 5. Alkol ve Tütün Kullanımı: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi, implantların sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu alışkanlıklardan uzak durup minimalize ederek implantların uzun ömürlü olmasını sağlanabilir.
 6. Sağlıklı Beslenme: Sağlıklı bir diyet, ağız ve diş sağlığına önemli bir destek sağlar. Dengeli bir beslenme düzeniyle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve implantların daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, şekerli ve asitli yiyeceklerden kaçınarak da yanlış beslenilmeyebilir.

İmplantlarda Oluşabilecek Sorunlar ve Önleme Yolları

İmplantlar, uzun vadeli başarı elde etmek için doğru bir şekilde bakım gerektiren hassas diş tedavileridir. Diş implantlarında, oluşabilecek sorunların erken tespit edilmesi ve önlenmesi, implantların kullanım ömrünü de kullanımını da uzatır.

İmplantların uzun vadeli başarısı, implant kaybının önlenmesine bağlıdır. İmplant kaybına neden olabilecek bazı faktörler aşağıda yer almaktadır.

  • İyi bir çene kemiği yapısının eksikliği
  • Ağız ve diş bakımının olmaması
  • Tütün ürünlerinin kullanılması
  • Diyabet veya osteoporoz gibi sistemik hastalıklar

Diş implant kayıplarının önüne geçmek için en etkili yol “Altı Adımda İmplantlarla Sağlıklı Ağız Bakım Rehberi” tavsiyesine uymaktan geçer. Bu sayede ağız ve diş bakımı sağlandığı gibi olası sorunların oluşması da engellenir.

 

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani