İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İmplant Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler? - Klinik 45
İmplant; ana dişlerin eksikliğini gidermek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde hastanın eksik dişlerinin olduğu bölgeye eski estetik görünümü kazandırılır. Aynı zamanda da çiğneme fonksiyonuna yeniden kavuşması, sağlanır. Eksik dişlerin telafisi ve sağlam dişlerin zarar görmesini engellemek amacıyla implant tedavisi uygulanır. Tedavi süreci ilk aşama olup; hastaların tedavi sonrasında dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. İmplant tedavisi bitti diyerek, implant uygulanan bölgenin bakımı ve kontrolü gerçekleştirilmelidir. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde ise ağız ve çene sağlığını etkileyecek problemlere davetiye çıkarılabilir. İmplant tedavi sürecinde olduğu gibi sonrasında da diş hekiminin uyarıları dikkate alınmalıdır.

Operasyon Süreci ve Sonrası

Diş hastalıkları tedavisinde özellikle de implant tedavisinden sonra hijyene ve bazı detaylara dikkat edilmelidir. Bu sayede olası enfeksiyonlar ve şişlikler önlenerek; ağız sağlığı korunur. İmplant diş ameliyatı bittikten sonra ağızda bir tampon olacaktır. Hastalar bu tamponu yaklaşık olarak yarım saat ısırmalıdır. Yarım saatlik süre sonucunda tampon çıkarılınca yerine hiçbir şey konulmamalıdır. Peçete, pamuk vb. şeyler konulduğunda enfeksiyonlara neden olabilir. Ameliyatın olduğu gün tükürmemeye gösterilmeli ve ağız çalkalaması yapılmamalıdır. Tedavi sonrası ilk hafta bazı yasaklar vardır bunlar;
  • *Sigara içilmesi
  • *Alkol tüketimi
  • *Sıcak veya soğuk gıdaların yenilmesi
  • *Sert bir şeylerin çiğnemeye çalışması
Bu yasaklara ilk hafta dikkat edilmelidir. Cerrahi işlem sonrası ilk 2 saat uyuşukluk geçene kadar hiçbir şey tüketilmemelidir. Aynı zamanda yemek yerken operasyonun uygulandığı taraf kullanılmamalıdır. Diş hekiminin reçete olarak vereceği ilaçlar, özellikle antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. Tedavi olunan gün spor yapmak, sıcak duş almak ve koşmak gibi aktiviteler yasaktır. Cerrahi işlem sonrası 2-3 saat uzanılmamalıdır. Son olarak hekimin önereceği şekilde belirli aralıklarla buz uygulaması yapılmalı ve ameliyatlı bölge kürdan benzeri sert cisimlerle kurcalanmamalıdır.

İmplant Diş Ameliyatı Sonrası Uzun Dönem Bakım Önerileri

İmplant tedavilerinde her implantın üzerine implant üstü protez yapılmaktadır. Yapılan bu protez tek bir diş kuronu, köprü protezi, implant üstü sabit protez veya çıkartılabilen bir protez olabilir. Uzun dönem bakımlarda en çok rastlanan durumlardan biri de hastanın implantının etrafında biriken yemek kalıntılarının diş eti hastalıklarına yol açmasıdır. Bu yüzden implant olan bölge ile komşu dişlerin arası özenle temizlenmelidir. Daha kapsamlı temizlik yapabilmek adına diş fırçasına ek olarak diş ipi veya arayüz fırçası kullanılmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususta, hiçbir sorun yok gibi görülen implantların etrafındaki kemiklerde erimelerin meydana gelebilme ihtimalidir. Böyle bir ihtimalin yaşanmaması adına düzenli olarak panoramik film çektirilmelidir.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani