İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Implant diş tedavi süreci tek diş kayıplarında uygulandığı gibi birden fazla olan diş kayıplarında da uygulanmaktadır. Yapay diş kökü olarak da isimlendirebileceğimiz implant uygulamasının pek çok artısı vardır. Bu artılardan ilki eksik dişlerin tamamlanarak hastanın rahat etmesini sağlamaktır. İmplant tedavisi aynı zamanda sağlıklı dişlerin zarar görmesinin önüne geçtiği gibi diş kaybına bağlı olarak gerçekleşen çiğneme fonksiyonlarının yerine getirilememesinin de önüne geçmektedir.

Dental Diş İmplantına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Diş eksikliği olan insanlar estetik ve fonksiyonel olarak birçok sorun yaşamaktadır. Ağız çiğneme fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediği gibi diş kayıpları sağlıklı dişleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda diş kaybı kapanışın değişmesine neden olduğu için çene ekleminde oluşacak problemlerin temeli olabilir.  Estetik sorunlar ve konuşma bozuklukları sebebiyle, kişilerin kendilerine güvenleri ve motivasyonları da düşmektedir. Dişlerin eksik olduğu bölgelerde zaman geçtikçe çene kemiğinde bu duruma bağlı erime meydana gelir. Diş çekiminin devamında implantın uygulanması erime miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Komşu dişlerden yardım almadığından geleneksel köprülere göre çok daha koruyucu bir uygulamadır. Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez ( köprü veya kuron gibi) yapılamadığı takdirde, hareketli (kişi tarafından takılıp çıkartılan) bir protez tercih edilmediğinde ya da tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığı durumlarda ve protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implantlar uygulanmaktadır.

İmplant Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

İlk olarak hekim seçimi çok önemlidir. İmplantı yapacak kişinin konusunda bilgili, yetenekli ve daha öncesinde birçok vakasının olması gereklidir. Bu yüzden implant yaptırmaya karar verdiğinizde dikkatli bir şekilde araştırıp doğru diş hekimini seçimi yapılmalıdır. İkinci önemli tavsiye ise diş hekimin kullanmış olduğu malzemenin markasına dikkat edilmelidir. İmplant titanyum temelli bir malzemedir. Titanyum doğada bulunan uygun bir maddedir. Bu maddeyi insanlar kendi şartlarına göre işleyip implant adı altında piyasaya sürmektedirler. Ancak implantın yüzeyi yani titanyumun ne ile kaplandığı da çok önemlidir. Günümüzde bazı özel malzemeler bulunmakta olup; malzemeler çok özel yöntemlerle kaplanmaktadır. Üçüncü tavsiyemiz ise planlamadır. İmplant yaptıracağınız zaman planlama konusuna dikkat edilmelidir. Planlama hususu dikkate alınmaz ise çok büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kişi tedavisinde geri dönülmez bir yola girer. Bu yüzden implant yapılacak vakalara çok detaylı bir planlama yapılması gereklidir.

Benzer Yazılar

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Etiket Bulutu

5 Adımda Diş İmplantı Aşamaları Nelerdir? Aynı anda hem implant hem protez takılabilir Bilgilendirme Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün mü? dental implant Dental Implant Solution Dental implant surgery Dental İmplant Dental İmplant Teknolojileri Dental İmplant ve Diş Çekimi Aynı Anda Yapılabilir Mi? Dental İmplant | Sonsuz Gülüşlerin Anahtarı Diş implant nasıl yapılır Diş implantı | Ağız ve Çene Cerrahı Diş Çekimi ve İmplant Aynı Anda Yapılır mı? Diş çekimi ile aynı seansta implant uygulanabilir mi? Diş İmplantları Diş İmplantlarını Çevreleyen Dokuyu Etkileyen Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Diş İmplantı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer? Genç yaşta implant yaptiranlar implant implant fiyatları 2023 Implant Tedavisi ve Süreçleri manisa implant Manisa İmplant Cerrahları | Aynı Gün İmplant Tedavisi Peri-İmplantitis Tedavisi periimplanter hastalıkların sebepleri ve tedavi ... Peri implantitis Periimplantitis Sağlık Sağlık Teknolojileri Tek Diş Eksikliği ve İmplant Tedavisi Vidasız implant Çekilen Dişin Yerine Ne Zaman İmplant Yapılır? Çene Kemiği Erimesi Implant Nedir İmplant Diş Tedavisi İmplant Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? İmplant tedavisi İmplant Tedavisi Fiyatları İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir? İmplant ve Protezler İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler İmplant yeri ne kadar sürede iyileşir? İmplant Üstü Protez İmplant İzmir