İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

İmplant Tedavisi Hakkında Merak Edilenler - Klinik 45

Implant diş tedavi süreci tek diş kayıplarında uygulandığı gibi birden fazla olan diş kayıplarında da uygulanmaktadır. Yapay diş kökü olarak da isimlendirebileceğimiz implant uygulamasının pek çok artısı vardır. Bu artılardan ilki eksik dişlerin tamamlanarak hastanın rahat etmesini sağlamaktır. İmplant tedavisi aynı zamanda sağlıklı dişlerin zarar görmesinin önüne geçtiği gibi diş kaybına bağlı olarak gerçekleşen çiğneme fonksiyonlarının yerine getirilememesinin de önüne geçmektedir.

Dental Diş İmplantına Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Diş eksikliği olan insanlar estetik ve fonksiyonel olarak birçok sorun yaşamaktadır. Ağız çiğneme fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediği gibi diş kayıpları sağlıklı dişleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda diş kaybı kapanışın değişmesine neden olduğu için çene ekleminde oluşacak problemlerin temeli olabilir.  Estetik sorunlar ve konuşma bozuklukları sebebiyle, kişilerin kendilerine güvenleri ve motivasyonları da düşmektedir. Dişlerin eksik olduğu bölgelerde zaman geçtikçe çene kemiğinde bu duruma bağlı erime meydana gelir. Diş çekiminin devamında implantın uygulanması erime miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Komşu dişlerden yardım almadığından geleneksel köprülere göre çok daha koruyucu bir uygulamadır. Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez ( köprü veya kuron gibi) yapılamadığı takdirde, hareketli (kişi tarafından takılıp çıkartılan) bir protez tercih edilmediğinde ya da tamamen dişsiz ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığı durumlarda ve protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implantlar uygulanmaktadır.

İmplant Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

İlk olarak hekim seçimi çok önemlidir. İmplantı yapacak kişinin konusunda bilgili, yetenekli ve daha öncesinde birçok vakasının olması gereklidir. Bu yüzden implant yaptırmaya karar verdiğinizde dikkatli bir şekilde araştırıp doğru diş hekimini seçimi yapılmalıdır. İkinci önemli tavsiye ise diş hekimin kullanmış olduğu malzemenin markasına dikkat edilmelidir. İmplant titanyum temelli bir malzemedir. Titanyum doğada bulunan uygun bir maddedir. Bu maddeyi insanlar kendi şartlarına göre işleyip implant adı altında piyasaya sürmektedirler. Ancak implantın yüzeyi yani titanyumun ne ile kaplandığı da çok önemlidir. Günümüzde bazı özel malzemeler bulunmakta olup; malzemeler çok özel yöntemlerle kaplanmaktadır. Üçüncü tavsiyemiz ise planlamadır. İmplant yaptıracağınız zaman planlama konusuna dikkat edilmelidir. Planlama hususu dikkate alınmaz ise çok büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kişi tedavisinde geri dönülmez bir yola girer. Bu yüzden implant yapılacak vakalara çok detaylı bir planlama yapılması gereklidir.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani