Dental İmplant Nedir?

Dental İmplant Nedir?

Dental İmplant Nedir? - Klinik 45

Dental implant ağızda eksik olan dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen ve diş köklerinin yerine geçen, vida ya da kök formunda, titanyumdan veya zirkondan oluşturulmuş yapay diş kökleridir. Titanyum bileşimleri sayesinde dental implant vücut ile biyolojik uyum sağlar ve doğal diş hissi yaratır. Ağızdaki eksik dişin yanındaki ve karşısındaki dişler zaman geçtikçe eksik dişli bölgeyi kapattığı için muhakkak dental implant uygulanması gerekir. Uygulama diş kayıplarının yerini doldurduğu gibi çene kemiği erimesini de durdurduğu için önerilen başarılı bir tedavi seçeneğidir. Kullanılan dental implant ile geleneksel köprü ve total protezler ile karşılaştırıldığında daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir sonuç alınmakta aynı zamanda doğal bir görünüm elde edilmektedir.

İmplant Tedavisi Uygulaması Hakkında

Kaybedilen diş yerine implant yerleştirmek size doğal bir görünüm sağlarken aynı zamanda sağlam oluşu sayesinde kullanım kolaylığı oluşturur. Farklı tedavi türlerinde kemik ve diş kökünün bulunduğu dokular zarar görebilir. Bu durumda size günlük hayatınızda gülümserken, konuşurken ve yemek yerken rahatsızlık verebilir. Geleneksel yöntemler kullanılarak yapılan köprü tedavilerinin ömrü 4-7 yıl arasındadır. Bakımı çok titiz bir şekilde yapılırsa en fazla 10 yıldır. Periyodik bakımlardan sonra da mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak implant tedavisi doktor tavsiyelerine uyulduğunda size ömür boyu kalıcılık sağlar. Dişleriniz olmadığında yanaklarda sarkmalar ve şekil bozuklukları görülebilir. Sonuç olarak dişleriniz ile yüzünüz bir bütün ve bu bütündeki eksiklikler yüzünüzün doğal görüntüsünü etkilemektedir.

İmplant tedavisiyle hayatınızı kısıtlamadan istediğiniz gibi yaşamanız mümkündür. Dişlerinizin eksikliği veya protez dişleriniz yüzünden her an düşecekmiş, gevşeyecekmiş kaygısıyla yaşamanıza ve endişe duymanıza gerek kalmayacaktır. Diş kaybıyla birlikte damakta diş kökünün bulunduğu yer boşluk olarak kalır. Çene kemiğindeki bu boşluk çeşitli rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Bu durum diğer diş köklerini etkileyebilir. İmplant tedavisi, doğal diş kökü taklidiyle doldurur ve normal haline döner. Dental implantlar, protezlerin belirli periyotlarda çıkarılmasında karşılaşılan birtakım rahatsızlıklarında önüne geçer. İmplant dışında diğer diş kaybı tedavilerinde kullanılan porselen ve protezler doğal diş görünümünden ve kullanımından çok uzaktır.

İmplant Yaptıranlar Ne Diyor?

Dental implant uygulaması yaptırmak istiyor ancak tedaviye bir türlü karar veremiyorsanız çözüm “implant yaptıranlar ne diyor” sorusunda saklıdır. Kafanızdaki soruları yanıtlamanın en kolay, en hızlı ve en doğru çözümü ise hastalardadır. Hastaların implant tedavisiyle ilgili deneyimlerini incelerek; implant tedavisi hakkında bilgi sahibi olunabilir. Aynı zamanda hasta yorumları diş doktoru seçimi yaparken de birer referans olacaktır. Tabii atlanmaması gereken bir konu her hastanın tedavi süreçlerinin farklılık göstereceğidir. Bu nedenle hasta yorumlarını okuyup, öğrenmeli ancak sürecin hastaya özel olduğu unutulmamalıdır.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani