İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır?

İmplant Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hayatta insanları olumsuz etkileyen bazı rahatsızlıklar vardır. Bu rahatsızlıkların önemli bir kısmını ise ağız ve diş kaynaklı olanlar kapsar. Özellikle eksik diş hayat kalitesini direkt olarak düşüren bir durumdur.  Hem sağlık açısından hem de estetik açıdan kişiyi olumsuz etkileyen diş kayıplarını gidermek için kullanılan yöntemlerin başında implant tedavisi gelir.

İmplant, çene kemiğinin içine yerleştirilen ve protezlere destek sağlanması için yapılan diş kökleridir. Kaybedilen dişlerin yerine tasarlanan bu yapay kökler uzun ömürlüdürler. Ağız ve diş hijyenine dikkat eden hastalar hayatı boyuncu implantları kullanabilirler.

İmplant Nedir?

Ağız içindeki eksik dişlerin tedavisi için uygulanan implant, çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyum temelli vidalardır. Eksik dişlerin olduğu bölgeye yerleştirilen vidaların üzerine protez diş yerleştirilir. Farklı yöntemlerdeki gibi komşu dişlerin zarar görmesi söz konusu değildir. Hiçbir şekilde komşu dişlerin kesilmesine gerek yoktur. İmplant diş yapay olmasına rağmen doğal diş kökü görevi görür. Tıpkı doğal bir diş gibi rahatça beslenmeyi, konuşmayı ve gülmeyi sağlar.

Diş implantı cerrahisi, diş kökleri yerine metal, vida benzeri direklerle değiştiren ve hasarlı dişlerin yerine gerçek dişleri aratmayacak, yapay dişler yerleştiren cerrahi bir süreci kapsar. Geleneksel yöntemlere karşın daha çok tercih edilen diş implantlarının avantajları ve uzun ömürlülüğü tercih sebebini arttırmaktadır. Diş implantı, diş kaybı yaşayan kişilere yeniden diş fonksiyonu kazandırmak için yapılan bir cerrahi işlemdir. İmplantlar, çene kemiğindeki bir delik veya kesik yoluyla yerleştirilir ve genellikle lokal anestezi altında yapılır. İmplantlar, çene kemiği ile birleşerek sağlam bir bağlantı oluştururlar ve üzerine bir diş protezi yerleştirilebilir. Dental diş implantları, doğal dişlere benzer şekilde görünürler ve çiğneme, konuşma ve görünüş açısından doğal dişlerin yerini alabilirler. Diş implantı işlemi, uygun adaylar için başarılı ve uzun ömürlü bir çözüm sağlayabilir. Ancak, herhangi bir cerrahi işlem gibi, bazı riskler ve komplikasyonlar da içerebilir. Diş implantı ile ilgili detaylı bilgi için bir diş hekimine danışmak gerekmektedir.

Tedavi Süreci Hakkında Bilgi

Uzun ömürlü kullanım sağlayan implant tedavisi hastaya hafif derece sedasyon verilerek yapılır. İşlem öncesi hasta muayene edilir ve röntgen filmi çekilir. Bunun ana sebebi ameliyata engel olacak bir rahatsızlık olup olmadığını öğrenmektir. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Bunlar; tek aşamalı ve iki aşamalı işlemdirler. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirilmesinden sonra geçici başlık takılmaktadır. İki aşamalı olan işlem ise dental implantın takılmasından sonra üzerinin diş eti ile kapatılması ve iyileşmeye bırakılmasıyla gerçekleştirilir. İki aşamalı işlemde protez başlıklar sonra takılmaktadır. Her iki durumda da ortak olan şey geçici köprü yerleştirilmesidir. Alt çene için 3 aylık, üst çene içinse 6 aylık bir iyileşme süreci vardır.

Benzer Yazılar

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Etiket Bulutu

5 Adımda Diş İmplantı Aşamaları Nelerdir? Aynı anda hem implant hem protez takılabilir Bilgilendirme Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün mü? dental implant Dental Implant Solution Dental implant surgery Dental İmplant Dental İmplant Teknolojileri Dental İmplant ve Diş Çekimi Aynı Anda Yapılabilir Mi? Dental İmplant | Sonsuz Gülüşlerin Anahtarı Diş implant nasıl yapılır Diş implantı | Ağız ve Çene Cerrahı Diş Çekimi ve İmplant Aynı Anda Yapılır mı? Diş çekimi ile aynı seansta implant uygulanabilir mi? Diş İmplantları Diş İmplantlarını Çevreleyen Dokuyu Etkileyen Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Diş İmplantı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer? Genç yaşta implant yaptiranlar implant implant fiyatları 2023 Implant Tedavisi ve Süreçleri manisa implant Manisa İmplant Cerrahları | Aynı Gün İmplant Tedavisi Peri-İmplantitis Tedavisi periimplanter hastalıkların sebepleri ve tedavi ... Peri implantitis Periimplantitis Sağlık Sağlık Teknolojileri Tek Diş Eksikliği ve İmplant Tedavisi Vidasız implant Çekilen Dişin Yerine Ne Zaman İmplant Yapılır? Çene Kemiği Erimesi Implant Nedir İmplant Diş Tedavisi İmplant Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? İmplant tedavisi İmplant Tedavisi Fiyatları İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir? İmplant ve Protezler İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler İmplant yeri ne kadar sürede iyileşir? İmplant Üstü Protez İmplant İzmir