Diş İmplantı Yaptıranlar Ne Diyor ?

Diş İmplantı Yaptıranlar Ne Diyor ?

Eksik dişlerin tedavisinde tercih edilen diş implantı hem kalıcılı hem de rahatlığıyla hastaların hayatını kolaylaştırmaktadır. Pek çok kişi, diş implantları sayesinde kaybettikleri özgüvenlerini yeniden kazanmıştır. Dental implant yaptıranlar, deneyimlerini paylaşırken genellikle olumlu geri bildirimlerde bulunurlar. Çoğu hastanın vurguladığı ilk nokta, implantların doğal dişlere benzer bir görünüm ve his sunduğudur.

İmplantlar sayesinde hastaların ağız yapısı korunduğu için diğer dişlerin zarar görmesinin de önüne geçilir.  Tedaviden yararlananların yaşam kalitesi arttığı gibi eksik dişlere sahip olmadıkları için estetik kaygı yaşamadan, özgürce gülerler. Kısacası; kayıp diş sorununa kalıcı çözüm arayanlar için diş implantları sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. İmplant tedavisine başlamadan önce hastalar implant araştırmasına ek olarak en iyi implant uzmanı hakkında da araştırma yapmalıdır. Böylece diş implantı hakkında bilgi sahibi olurken iyi hizmet almanın ilk adımı olan hekim seçimini de tamamlarlar.

diş_implantı_yaptırmak_icin_3_neden
Diş İmplantı Yaptıranlar Ne Diyor?

Diş İmplantı Yaptırmak için 3 Neden

Kayıp dişler görünüm açısından kötü olduğu gibi fonksiyonel bozukluklara da sebep olabilmektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte eksik diş problemi, sorun olmaktan çıkmıştır. Çözümü ise dental implant tedavisinde saklıdır. Diş implantları, eksik dişlerin yerine konulmasında son derece etkili bir çözüm sunar.

 1. Estetik Çözüm: Dental implantlar, kaybedilen dişlerin yerini alırken doğal dişlere çok benzeyen yapılara sahiptir. Böylece gülümsemedeki boşlukları doldurarak estetik görünümü iyileştirirler. İmplantlar, yüz hatlarını destekleyerek yaşlanma etkilerini azaltır. Bu sayede daha genç bir görünüm elde edilmesine destek olur.
 2. Fonksiyonel Fayda: Eksik diş sadece estetik görünümü değil aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu da iyileştirirler. Kaybedilen dişlerle günlük aktivitelerde sorun yaşanabilir. Özellikle de yemek yeme ve konuşma sırasında eksik dişler nedeniyle ağız fonksiyonlarının tam olarak çalışmaması son derece normaldir. İmplantlar, dişlerin doğal işlevini geri kazandırarak daha iyi bir çiğneme yeteneği sağlar. Aynı zamanda, net olarak konuşulmasına yardımcı olurlar. Böylece hastanın yaşam kalitesi de yükselir.
 3. Kalıcılık & Dayanıklılık: Diş implantları, uzun vadeli bir çözüm sunar. Dental implantlar, doğal dişlere benzer şekilde çene kemiğine entegre edilir. Bu nedenle son derece dayanıklıdır. Doğru bakım ve hijyen sağlandığında, implantlar yıllarca kullanılabilir. Diğer diş protezleri gibi düzenli olarak değiştirilmeleri gerekmediği için uzun vade de bütçe tasarrufu sağlar.

Estetik ve fonksiyonel problemleri ortadan kaldıran implantlar aşağıdaki durumlarda tavsiye edilmektedir.

 • Tekli diş eksikliği durumunda hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla dental implant tedavisine başvurulur. Tedavi için implantın konumlanacağı bölgedeki kemik kapasitesine bakılmalıdır.
 • Çoklu ya da tam diş eksikliğinde de dental tedavinin gücünden yararlanılır. Hastanın ihtiyacına göre sabit ya da hareketli protezden destek alınır.
 • Problemlerin çözümünün hızlı bir şekilde alınmaması farklı problemleri de beraberinde getirebilir. Yaşanabilecek durumun en güzel örneği eksik dişlerin çene kemiğinde erime kayıplarına zemin hazırlamasıdır. Bu tarz durumlarda implant tedavisi öncesinde kemik grefti uygulaması gerçekleştirilir.
 • Hareketli proteze sıcak bakmayan hastalar için implant tedavisi ideal çözümdür.

Lokal anestezi altında tamamlanan tedavi sürecinde hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Ancak işlem sonrasında şişlik olabileceği gibi ağrı hissi de yaşanabilir. Böyle bir durumunda diş hekiminin tavsiyesi ve kontrolünde ağrı kesici kullanılabilir. Tedavi süresi hastanın ihtiyacına göre değişecektir. Örneğin; tek implantın uygulanacağı basit bir vaka ile birden fazla diş için uygulamanın gerçekleştirileceği karmaşık bir vakanın işlem süresi aynı olmayacaktır.

İmplant Tedavisinde Başarı Oranı

Dental implant yaptıranlar, deneyimlerini paylaşırken genellikle olumlu geri bildirimlerde bulunurlar. Çoğu hastanın vurguladığı ilk nokta, implantların doğal dişlere benzer bir görünüm ve his sunduğudur. Tedavinin başarısını olumsuz etkileyen faktörler ise dört ana başlık da toplanmaktadır.

dental_implant_yaptiranlar_ne_diyor_en_iyi_implant_uzmani
Genç Yaşta Diş İmplantı Yaptıranlar
 1. Genel Sağlık Sorunları: Bağışıklık sisteminin zayıflığı, sigara içmek, bazı ilaçların kullanımı gibi sorunlar tedaviyi olumsuz yönde etkilemektedir. Tam da bu sebeple dental tedavi öncesinde hekim, hastanın tıbbi geçmişi hakkında yeterli, doğru ve güncel bilgiye sahip olmalıdır. Böylece nasıl bir yol izleneceğine ve hangi tedavi yönteminin hasta için uygun olacağına karar verilir.
 2. Tedavi Bölgesindeki Sorunlar: Tedavinin başarısı farklı faktörlere bağlı olarak değişse de tedavinin uygulanacağı bölgedeki kemik miktarına ek olarak kalitesi de önem arz eder. Hekim tedavi öncesinde farklı bir işleme ihtiyaç olup olmadığı konusunu netleştirmelidir. Hastanın ihtiyaçlarına göre şekillenecek olan tedavi planı her adım düşünülerek, ayrıntılı biçimde oluşturulmalıdır.
 3.  Diş Hekimi Deneyimi: Tüm tedavilerde olduğu gibi hizmet alınacak hekim, başarı oranını belirleyecektir. En iyi implant uzmanıyla ve her alanda biraz biraz deneyimi olan bir hekimden hizmet almak tedavi sürecini de başarısını da etkileyecektir. Hastalar dental implant tedavisi öncesinde tedavi olmayı planladıkları hekimin hastalarının, görüşlerini muhakkak okumalıdır.
 4. Bakım: İmplantın başarısı aynı zamanda doğru bakımla mümkündür. Diş hekiminin tavsiyelerine harfiyen uyulmalı periyodik ağız ve diş bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır.

Tedavi sonrasında implantla ilgili kafanızda bir soru işareti varsa zaman kaybetmeden diş hekimine danışılmalıdır. Başarılı bir dental tedavi, kendi dişiniz gibi hissettirmelidir. Ek olarak implant dişe, darbe alınması durumunda rahatsızlık hissi varsa muayeneye gidilmesi faydalı olacaktır.

Benzer Yazılar

İmplant Üstü Protez Hakkında Sıkça Sorulanlar - Klinik 45
cene_kemigi_erezyonu_olanlar_implant_yaptirabilir_mi_en_iyi_implant_uzmani

Yorum Yazın