Zigomatik İmplant Hakkında Merak Edilenler

Zigomatik İmplant Hakkında Merak Edilenler

Gülümsememiz, yüz ifademiz ve genel sağlığımız için sağlam dişlere sahip olmak oldukça önemlidir. Ancak, bazı insanlar diş eksikliği veya çene kemiği kaybı gibi problemlerle karşı karşıya kalır. Karşılaşılan sorunlar, geleneksel diş implantları ile tedavi edilirken bazı hastalar için uygun bir seçenek sunamamaktadır. İşte bu noktada zigomatik implantlar devreye girer. Zigomatik implantlar, çene kemiği kaybı veya yetersizliği yaşayan hastalar için etkili bir çözüm sunar.

Zigomatik İmplant Nedir?

Dental diş implantı tedavisi için kullanılan özel bir tür implanttır. Diş implantları, eksik dişleri yerine koymak ve sabit bir protezi (örneğin, köprü) desteklemek amacıyla kullanılan cerrahi prosedürdür. Dental implantlar, özellikle çene kemiği yetersizliği ve kaybı nedeniyle geleneksel diş implantlarının uygulanamadığı durumlarda tercih edilir.

Çene kemiklerine yerleştirilen uzun ve sağlam implantlardır ancak diğer implantlardan farklı olarak zigomatik, kemiklere (yanak kemiği veya zigomatik ark) bağlanır. Böylece daha fazla destek ve stabilite sağlanır.

İmplantlar, genellikle tam dişsizlik ve aşırı çene kemiği erimesi gibi özel durumlar için kullanılır. İmplant çeşidiyle hem diş protezleri hem de implant destekli köprüleri güvenli bir şekilde tutulur.  Normal implantlardan daha uzun ve meşakkatli bir sürece ihtiyaç vardır. Bu nedenle tedavi yöntemi sadece belirli durumlarda tercih edilir.

Nasıl Çalışır?

Dental implantların çalışma prensibi, çene kemiği kaybı yaşayan hastalar için yetersiz kemik miktarına sahip oldukları zamanlarda, geleneksel diş implantlarının da kullanılamadığı durumlarda etkili bir çözüm sunmaktır.

Değerlendirme ve Planlama: İmplantlar uygulanmadan önce, bir diş hekimi tarafından hastanın durumu değerlendirilir. Değerlendirme sırasında, hastanın çene kemiği yapısı, diş eksikliği, diş protezi seçimi ve tedavi planı gibi faktörler göz önünde bulundurulur.

Zigomatik Kemiğin Belirlenmesi: İmplant yöntemi, adını aldığı zigomatik kemiğe yerleştirilirler. Kemik; yüzün yanak bölgesinde bulunan sağlam ve dayanıklı bir kemiktir.

Cerrahi İşlem: Dental implant cerrahisi, genellikle lokal anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilir. Cerrahi işlem sırasında, implantlar, zigomatik kemiğe güvenli bir şekilde yerleştirilir. Dental implant çeşidi, çene kemiği eksikliği nedeniyle geleneksel implantların kullanılamadığı durumlarda çene kemiğini sağlam bir temel oluştururlar.

Diş Protezi Uygulaması: İmplantlar yerleştirildikten sonra, geçici veya kalıcı diş protezi üzerine sabitlenirler. Diş protezi, hastanın estetik ve işlevsel ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanır. Zigomatik implantlar, diş protezlerini güvenli ve sabit bir şekilde tutar. Böylece hastalar normal şekilde çiğneyebilir, konuşabilir ve gülümseyebilirler.

İyileşme Süreci: Cerrahi sonrası iyileşme süreci izlenir ve hasta düzenli olarak kontrol edilir. Süreç, implantların çene kemiği ile sağlam bir şekilde entegre olmasına yardımcı olur.

manisa_implant_fiyatlariyla_ilgili_merak_edilen_her_sey_iceriğimizde
Zigomatik İmplantlar Hakkında Merak Edilenler

Zigomatik İmplantların Avantajları Nelerdir?

Dental implantların bir dizi avantajı vardır. Bu avantajlar, diş eksikliği veya çene kemiği kaybı yaşayan hastalar için bu özel implant türünü cazip kılar.

*Birçok hastada, geleneksel diş implantları yerleştirilirken çene kemiği yeterince kalın veya sağlam değildir. Bu durumda, kemik grefti gibi ek cerrahi işlemler gerekebilir. Diş implantlar, ek cerrahi işlemlere ihtiyaç duymamaktadır. Çünkü zigomatik kemiğe yerleştirildikleri için daha fazla kemik desteğine ihtiyaç duymazlar.

*Geleneksel diş implantlarının iyileşme süreci genellikle uzun ve aşamalıdır. Zigomatik implantlar, çene kemiği nakli veya kemik grefti gibi ekstra aşamalar gerektirmediği için daha hızlı sonuçlar sağlar. 

*Dental implantlar, diş protezlerini sabitleme konusunda son derece güvenilirdir. Hastalar, protezlerini günlük aktivitelerini sürdürürken çıkarma veya kayma sorunu yaşamadan kullanabilirler. Yemek yeme, konuşma ve gülümseme gibi günlük işlevlerini normal şekilde gerçekleştirebilirler.

*İmplant çeşidi, diş protezlerini doğal dişlere çok daha yakın bir estetik görünümle sabitler. Estetik görünüm sayesinde hastaların daha özgüvenli hissetmelerine destek olur.

*İmplant tedavisi, çene kemiği kaybı veya çene kemiği yetersizliği nedeniyle diş eksikliği yaşayan hastalar için etkili bir çözüm sunar. Çene kemiği sorununu aşarak sabit diş protezlerini başarılı bir şekilde uygularlar.

*Diş eksikliği veya çene kemiği sorunları nedeniyle yaşam kalitesi düşen hastalara daha iyi bir yaşam kalitesi sunar. Sabit diş protezleri ile normal diş fonksiyonlarını geri kazandıkları için daha rahat bir yaşam sürdürebilirler.

Dental İmplant Hakkında 3 Soru

Kimler Zigomatik İmplantları Düşünmelidir?

Diş implantlar, çene kemiği kaybı veya diş eksikliği olan ancak kemik grefti veya kemik nakli gerektirmek istemeyen hastalar için bir seçenek olabilir. Ayrıca, geleneksel diş implantlarının başarısız olduğu durumlarda da düşünülebilirler.

 Zigomatik İmplant Cerrahisi Nasıl Yapılır?

İmplant cerrahisi, deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilir. Genellikle lokal anestezi altında yapılarak, hastanın iyileşme süreci izlenir.

Zigomatik İmplantların Bakımı Nasıl Yapılır?

Dental implantların bakımı, diş hekiminizin önerdiği şekilde gerçekleştirilmelidir. Diş fırçalama, diş ipi kullanma ve düzenli kontrollere dikkat edilmelidir. Dental implantlar, diş eksikliği veya çene kemiği kaybı yaşayan hastalar için bir çözüm olabilir, ancak bu konuda bir diş hekimi tavsiyesi alınmalıdır.

Benzer Yazılar

Yorum Yazın

Son Yazılar

Bizi Takip Edin!

Etiket Bulutu

5 Adımda Diş İmplantı Aşamaları Nelerdir? Aynı anda hem implant hem protez takılabilir Bilgilendirme Bütün Dişlere İmplant Yaptırmak Mümkün mü? dental implant Dental Implant Solution Dental implant surgery Dental İmplant Dental İmplant Teknolojileri Dental İmplant ve Diş Çekimi Aynı Anda Yapılabilir Mi? Dental İmplant | Sonsuz Gülüşlerin Anahtarı Diş implant nasıl yapılır Diş implantı | Ağız ve Çene Cerrahı Diş Çekimi ve İmplant Aynı Anda Yapılır mı? Diş çekimi ile aynı seansta implant uygulanabilir mi? Diş İmplantları Diş İmplantlarını Çevreleyen Dokuyu Etkileyen Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Diş İmplantı İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer? Genç yaşta implant yaptiranlar implant implant fiyatları 2023 Implant Tedavisi ve Süreçleri manisa implant Manisa İmplant Cerrahları | Aynı Gün İmplant Tedavisi Peri-İmplantitis Tedavisi periimplanter hastalıkların sebepleri ve tedavi ... Peri implantitis Periimplantitis Sağlık Sağlık Teknolojileri Tek Diş Eksikliği ve İmplant Tedavisi Vidasız implant Çekilen Dişin Yerine Ne Zaman İmplant Yapılır? Çene Kemiği Erimesi Implant Nedir İmplant Diş Tedavisi İmplant Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? İmplant tedavisi İmplant Tedavisi Fiyatları İmplant Tedavisinden Sonra Kaç Günde İyileşilir? İmplant ve Protezler İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler İmplant yeri ne kadar sürede iyileşir? İmplant Üstü Protez İmplant İzmir